Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами

2014-01-30

29 січня 1918р. відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами на залізничній станції Крути. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 28 людей були ними страчені.

Трагічна загибель студентської молоді під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання.

На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник.

Після цього про подвиг молоді під Крутами було забуто на більш ніж 70 років. Натомість, про бій під Крутами завжди пам'ятали українці, які проживали за кордоном. Відзначаючи дату проголошення незалежності України, вони згадували й про крутян. Один із яскравих представників української діаспори – Євген Маланюк, наголошував: «…народ, творячи з якоїсь події легенду – а Крути без сумніву, є й будуть однією з найвеличніших легенд нашої нації».

Цій події в Макарівській ЦБС було присвячено комплекс заходів. Зокрема проведено з молоддю медичного училища Історико-патріотичний урок «Любіть Україна, як вірні сини» (пам’яті героїв Крут).

В читальній залі центральної районної бібліотеки організовано перегляд літератури «Відчайдушні з багнетами»

В бібліотеках району діє книжкова експозиція «Історія, яку не перекласти».

Підготовлено бібліографічний огляд літератури «У нерівному бою Ви впали».

Для старшокласників підготовлено рекомендований список літератури «Вони пішли в безсмертя», «Лицарський подвиг наших українців» (присв’ячено героям Крут).

Кiлькiсть переглядiв: 127

Коментарi